Najnowsze wpisy, strona 1


Barii
Autor: zocha-muzyka
Tagi: miasto  
02 lutego 2023, 19:30

Teraz trochę o miastach regioniu Apulii

BARII

Stolica Apulii to naprawdę piękne miasto z mnóstwem ciekawych atrakcji wartych zobaczenia. Bardzo często traktowana jest jako baza przesiadkowa, a szkoda, bo naszym zdaniem zasługuje na zdecydowanie więcej uwagi.  To tu zza uchylonych okienic czy niedomkniętych drzwi obdrapanych kamienic słychać rozmowy, kłótnie, brzęk rozkładanych talerzy oraz muzykę. To tu w powietrzu unosi się zapach świeżego prania, kawy i sosu pomidorowego. To miasto jest takie prawdziwe. Nikogo nie udaje.

Orecchiette - tradycyjny, apulijski mały makaron w kształcie małych uszek (orecchio po włosku oznacza uszy). Orecchiette con cime di rape (z rzepą brokułową) i Orecchiette con pomodorini (w sosie pomidorowym) to dwa najpopularniejsze dania z wykorzystaniem tego tradycyjnego, apulijskiego makaronu. Dania z tym rodzajem makaronu zamówicie praktycznie wszędzie w Apulii. Nam tak zasmakował, że jedno jego opakowanie zabraliśmy ze sobą do domu.

Taralli - kruche ciasteczka w kształcie płaskich pierścieni o średnicy ok. 7 cm zrobione z mąki, oliwy, soli i wina. Często robione z dodatkiem np. cebuli, pomidorów lub czosnku. Ponoć po raz pierwszy zostały zrobione przez matkę, która nie miała czym nakarmić dzieci dlatego ukręciła ciasto, zrobiła z niego półksiężyce, spłaszczyła je i upiekła.

Puccia - chlebek/bułka o średnicy ok. 20-30 cm. Używa się jej trochę jak chleba do kanapek. Najpopularniejszą kanapką z jej wykorzystaniem jest Puccia z ośmiornicą lub tuńczykiem i kaparami. 

 

Ulica makaronów

Jedną z kulinarnych atrakcji Bari jest makaron orecchiette, charakterystyczny dla tego miasta i regionu. Makaron swoim kształtem przypomina uszy i to od nich wzięła się jego nazwa. Tworzony jest z pszenicy durum (semoliny) i występuje w różnych wielkościach, w zależności od przygotowywanego dania. Większe można przykładowo zapiec w piekarniku, mniejsze podać z sosem.

Wiele rodzin przygotowuje go ręcznie w domach przy tak zwanej nieoficjalnie Strada delle Orecchiette, co można oglądać przez otwarte drzwi kamienic. Obok nich, na stołach, można oczywiście kupić produkty tej wielogodzinnej pracy – przede wszystkim słynny makaron.

 

Deptak wzdłuż morza

Wzdłuż znacznej części miasta wije się deptak nad brzegiem Adriatyku. W zabytkowej części Bari są w zasadzie dwa – jeden nad brzegiem, drugi – na skarpie (Via Venezia, wyjątkowo urokliwy). Oba łączą się w okolicy placu Piazza del Ferrarese, by dalej biec wzdłuż morza prosto na miejską plażę. Cała trasa liczy aż 3 kilometry, a na jej całej długości znajdują się ławki z widokiem na Adriatyk. 

 

Włoska Apulia (Puglia) to kraina morza,...
Autor: zocha-muzyka
Tagi: Region  
02 lutego 2023, 19:00

Witajcie , po włosku ciao 

Dzisiaj trochę wstawię informacji o Apuli. Miłego czytania.

APULIA

To kraina historyczna w starożytnej Italii, leżąca w południowo-wschodniej części Półwyspu Apenińskiego, wzdłuż wybrzeży Adriatyku. Głównym miastem regionu był dorycki TarentWybrzeża były w starożytności skolonizowane przez Greków, wraz z BruttiumKalabrią i Lukanią stanowiła w antyku część tzw. Wielkiej Grecji - aż do końca średniowiecza wpływy kultury greckiej były tam silne. W apulijskim mieście Wenuzji (obecnie Venosa w regionie Basilicata) urodził się rzymski poeta Horacy. W Apulii znajdowało się miasto Kanny, gdzie doszło do klęski Rzymian w II wojnie punickiej. Od połowy IX w. do połowy XI w. wraz z Kalabrią i Basilicatą należała do katepanatu Italii. Później podbita przez Normanów.

Apulijska kuchnię cechuje prostota i wiejski charakter, przy czym wyraźnie odczuwalna jest różnica między północą i południem regionu. Na północy gotuje się chętnie z dużą ilością czosnku, na południu zdecydowanie faworyzuje się cebulę. Zwana jest „spichlerzem Włoch”, to z tego regionu dostarczana jest większa część pszenicy twardej, używanej do produkcji „pasta secca”. Drugim filarem kuchni regionalnej są warzywa: dorodne pomidory, cukinie, brokuły, papryka, ziemniaki, szpinak, bakłażan, brukselka, koper włoski, cykoria, cieciorka, soczewica i fasola. Trzecia specjalność to oliwa z oliwek. Apulia jest największym producentem oliwy we Włoszech 

Apulia jest miejscem bardzo bogatym i interesującym pod względem kulturowym ze względu na długą i ciekawą historię oraz różnorodność. Mimo, że znaczną część obszaru regionu zajmują uprawy (szczególnie drzew oliwnych, których ilość szacuje się tutaj na 50-60 milionów i z których powstaje około 40% całej produkcji oliwy włoskiej), to w miastach Apulii widać doskonale zachowane wpływy kultur starożytnej Grecji i Rzymu, pozostałości krótkiego panowania arabskiego oraz ogromne zamki, wzniesione przez niemieckich cesarzy Świętego Cesarstwa Rzymskiego oraz władców aragońskich. 

Na terenie Apulii znajdują się dwa parki narodowe: położony w centrum regionu Park Narodowy Alta Murgia (Il Parco Nazionale dell’Alta Murgia) oraz zlokalizowany na północy Park Narodowy Gargano (Il Parco Nazionale del Gargano).

Plaże Apulii zachwycają swoją dzikością i różnorodnością oraz zazwyczaj stanowią spiagge libere (plaże bezpłatne). W zasadzie cała linia brzegowa Apulii, a przypomnieć należy, że region ten ma najdłuższą linię brzegową w całych kontynentalnych Włoszech, bogata jest w urokliwe plaże, często odległe od cywilizacji, co zazwyczaj zapewnia czysty piasek, krystalicznie przejrzystą wodę oraz brak tłumów.

Wśród najbardziej znanych napojów Apulii króluje wino, którego region ten jest największym producentem we Włoszech. Do najsłynniejszych odmian winogron, z których wytwarza się wino apulijskie należą primitivo oraz negroamaro, które zaskakują nie tylko bardzo dobrym smakiem, ale także przystępną ceną

Apulia jest regionem, który najlepiej odwiedzić wiosną, latem lub wczesną jesienią, jakkolwiek należy wziąć pod uwagę, że chociaż nie jest to najpopularniejszy turystycznie region Włoch, to liczba turystów odwiedzających go w lipcu i sierpniu stale rośnie.

 

Taranta
Autor: zocha-muzyka
Tagi: informacje  
02 lutego 2023, 00:26

Tarantella określa się wszystkie włoskie tańce ludowe występujące w regionach południowych, które w zależności od regionu przyjmują nazwy: Taranta, Tarantella neapolitańska, Tarantella kalabryjska czy Pizzica salentyńska i inne.

Nazwa pochodzi od tarantuli, pająka licznie występującego we Włoszech a najbardziej licznie, jak pisano, w okolicach miasta Taranto. Literatura przytacza, że kiedy ludzie zaczynali wiosną i z początkiem lata pracować w polu, często wracali pokąsani przez pająka i przez stulecia wierzono, że jedynym sposobem na przeżycie, po ukąszeniu, jest żywe podskakiwanie w rytm muzyki a co za tym idzie wzmożone pocenie się i naturalne pozbycie się trucizny z organizmu.

Tarantella to taniec nie tylko kobiet, w zależności od rodzaju mogą ją tańczyć również sami mężczyźni lub mężczyzna z kobietą. Pizzica salentyńska to tańcem pełnym kobiecości, miłości i erotyki. Kobiety tańczą boso w pięknych długich spódnicach. Symbolem miłości i płodności jest  czerwona chusta, natomiast okrągły tamburyn, na którym grają mężczyźni, symbolizuje  cykl życia.

Wstęp
Autor: zocha-muzyka
Tagi: kultura  
02 lutego 2023, 00:04

Dobry wieczór. Po włosku buonasera

Tutaj zajmę sie kulturą południa Włoch. Moja fascynacja zaczeła się od października 2022, aż do teraz. Uwielbiam ich muzykę i taniec