Tagi: miasto
02 lutego 2023, 19:30
Teraz trochę o miastach regioniu Apulii
BARII
Stolica Apulii to naprawdę piękne miasto z mnóstwem ciekawych atrakcji wartych zobaczenia. Bardzo często traktowana jest jako baza przesiadkowa, a szkoda, bo naszym zdaniem zasługuje na zdecydowanie więcej uwagi. To tu zza uchylonych okienic czy niedomkniętych drzwi obdrapanych kamienic słychać rozmowy, kłótnie, brzęk rozkładanych talerzy oraz muzykę. To tu w powietrzu unosi się zapach świeżego prania, kawy i sosu pomidorowego. To miasto jest takie prawdziwe. Nikogo nie udaje.
Orecchiette - tradycyjny, apulijski mały makaron w kształcie małych uszek (orecchio po włosku oznacza uszy). Orecchiette con cime di rape (z rzepą brokułową) i Orecchiette con pomodorini (w sosie pomidorowym) to dwa najpopularniejsze dania z wykorzystaniem tego tradycyjnego, apulijskiego makaronu. Dania z tym rodzajem makaronu zamówicie praktycznie wszędzie w Apulii. Nam tak zasmakował, że jedno jego opakowanie zabraliśmy ze sobą do domu.
Taralli - kruche ciasteczka w kształcie płaskich pierścieni o średnicy ok. 7 cm zrobione z mąki, oliwy, soli i wina. Często robione z dodatkiem np. cebuli, pomidorów lub czosnku. Ponoć po raz pierwszy zostały zrobione przez matkę, która nie miała czym nakarmić dzieci dlatego ukręciła ciasto, zrobiła z niego półksiężyce, spłaszczyła je i upiekła.
Ulica makaronów
Jedną z kulinarnych atrakcji Bari jest makaron orecchiette, charakterystyczny dla tego miasta i regionu. Makaron swoim kształtem przypomina uszy i to od nich wzięła się jego nazwa. Tworzony jest z pszenicy durum (semoliny) i występuje w różnych wielkościach, w zależności od przygotowywanego dania. Większe można przykładowo zapiec w piekarniku, mniejsze podać z sosem.
Wiele rodzin przygotowuje go ręcznie w domach przy tak zwanej nieoficjalnie Strada delle Orecchiette, co można oglądać przez otwarte drzwi kamienic. Obok nich, na stołach, można oczywiście kupić produkty tej wielogodzinnej pracy – przede wszystkim słynny makaron.
Deptak wzdłuż morza
Wzdłuż znacznej części miasta wije się deptak nad brzegiem Adriatyku. W zabytkowej części Bari są w zasadzie dwa – jeden nad brzegiem, drugi – na skarpie (Via Venezia, wyjątkowo urokliwy). Oba łączą się w okolicy placu Piazza del Ferrarese, by dalej biec wzdłuż morza prosto na miejską plażę. Cała trasa liczy aż 3 kilometry, a na jej całej długości znajdują się ławki z widokiem na Adriatyk.